top of page
לוגו-תודה-לצהל.jpg

מצייני הדרך - ערוץ מורשת התקומה

פרוייקט תיעוד דור המייסדים ולוחמי העבר וערוץ YouTube

אנו זוכים לחיות בתקופה מאוד ייחודית - מחד אנו חווים התפתחות טכנולוגית מואצת שלא היתה כמותה מעולם ומאידך אנו עדיין יכולים לפגוש מעט מאלו שהיו מדור המייסדים והתקומה. 

מסתבר, שכדי להעריך משהו אפשר לאבד אותו או פשוט ללמוד עליו ולהשקיע בו. כדי להעריך את הביטחון והמדינה שלנו  - אנו בוחרים באפשרויות של הלמידה וההשקעה.  לכן, כל עוד אפשר, יזמנו את פרוייקט התיעוד שמטרתו לתעד את האנשים שבנו עבורנו את המדינה.

השיחה עם דור המייסדים מעניקה פרופורציה לחיים, מדגישה את מה שבאמת חשוב ומאפשרת לנו לכבד את אלו שעשו למעננו, את מה שיש לנו ובנוסף, מאפשרת לדורנו ולדורות הבאים לשלם חוב מוסרי של הנצחה כלפי אלו ששילמו בחייהם עבור המדינה.

אנו זקוקים לעזרתכם: אם אתם מכירים לוחם/ת עבר שיכול/ה לספר, או אם יש לכם במשפחה מישהו/י שבנה/תה משהו בארץ או ששכל/ה מישהו יקר/ה - אנא תעדו גם אותם ושלחו אלינו - ונהפוך גם אותם לציון מורשת בדרכנו לעתיד טוב יותר.
אנו עורכים את הסרטים ומעלים לרווחת הציבור בערוץ היוטיוב 'מצייני הדרך'.

לזכר החלל ירחמיאל לר שנפל במלחמת העצמאות מאת אחיו יבדל"א ירחמיאל לר
02:55
מצייני הדרך IDF WAYS TIS

לזכר החלל ירחמיאל לר שנפל במלחמת העצמאות מאת אחיו יבדל"א ירחמיאל לר

צולם ביום הזיכרון 2024 בהר הרצל צילם וערך יקיר גרוסר ראיין אביב וישקובסקי הסרט הופק במסגרת מיזם "מצייני הדרך" מבית עמותת תודה לצה"ל כדי להנציח ולהוקיר את לוחמי העבר ועל מנת להנחיל את המורשת כדי לספק דמויות מופת והשראה עבור המשרתים מהווה. ירחמיאל היה בנם-יחידם של הלנה וצבי (הנריק), נולד ביום י"ט בחשוון תר"ץ (22.11.1929) בווארשה, בירת פולין. למד בבית-ספר צרפתי בווארשה, והלימודים עזרו לו בשנת 1940, כשהמשפחה הצליחה לברוח מפולין הכבושה והגיעה לצרפת. היה נער מוכשר מאוד במיכניקה והנדסה, אך חינוכו התקין הופרע על-ידי התפשטות המלחמה. עם כיבוש צרפת על-ידי הגרמנים הצטרף למחתרת ה"מאקי" והיה פעיל בה בהרי האלפים עד גירוש הגרמנים מן הארץ. כל השנים השתייך לתנועת-נוער ציונית ולאחר הניצחון על הגרמנים עלה לארץ בשנת 1946. לשם התערות מהירה בחיי הארץ ובלשונה נכנס תחילה לקבוצת מעלה החמישה ומשם עבר ללמוד את מקצוע המיכניקה העדינה בבית-המלאכה הלימודי של "מרכז ברנדייס" בירושלים. המורים נהנו מכשרונותיו, והתלמידים - ברובם צעירים ממנו - התייחסו אליו בחיבה ובהערצה. בשל הכשרתו וניסיונו ומקצועו הנדרש, ירחמיאל היה מגויס גיוס חלקי ועבד בתעש, אך מילא תפקידי שמירה בעמדות העיר הנצורה. ביום כ"ז באייר תש"ח (5.6.1948), בדרך ליחידתו, נפגע מפגז ונפל חלל. נקבר בשייח'-באדר א'. ביום כ"ח באלול תש"י (10.9.1950) הועבר למנוחת-עולמים בבית-הקברות הצבאי בהר- הרצל בירושלים.
גולני (ויפתח) בקרבות משמר העמק - החל מה5.4...נלחמים על הבית מעטים מול רבים - סיפור כיתתו של רפי רמון
09:12
מצייני הדרך IDF WAYS TIS

גולני (ויפתח) בקרבות משמר העמק - החל מה5.4...נלחמים על הבית מעטים מול רבים - סיפור כיתתו של רפי רמון

17 חיילי הכיתה היו מהיישובים באיזור: עפולה, מזרע מרחביה... הם שייכים לפלוגה הראשונה של גדוד דרור של גולני, מפקד הפלוגה אורי ילין, מפקד המחלקה אפרים ריינר - שאיתם רפי גדל ולמד בנערותו. התארגנו בגבת ויצאו בלילה למשמר העמק. מאיר עמית היה המפקד שלהם. יהודה (לובקה) יבזורי היה המא"ז שאותי רפי הכיר. אחרי שלושה ימים הגיע הפלמ"ח עם הגדוד הראשון - דן לנר, שייקה גביש, אסף שמחוני, יצחק חופי (חקה) ויצחק שדה. רוב הקרבות היו מחוץ למשמר העמק, ואחרי שבלמו את ההתקפות של קאוקג'י השתלטו על הכפרים באיזור - אבו שושה (כ-700 תושבים) מצפון-מערב, אשר עקב מיקומו הגבוה שלט בתצפית ובאש על חלק ניכר מן הקיבוץ. בהמשך הכביש, באותו כיוון, שכן הכפר אבו זריק (כ-600 תושבים). שני כפרים אלה הפרידו בין משמר העמק לקיבוץ הזורע וליקנעם. הכפר אל-ע'וביה א-תחתא (כ-250 תושבים) נמצא מדרום לקיבוץ. הכפר אל-ע'ובַּיָה א-פוֹקא (כ-700 תושבים) נמצא מדרום-מזרח. הכפר אלנַעְ'נַעִ'יַה (כ-150 עד 200 תושבים) נמצא בהמשך בדרום-מזרח. עוד בהמשך הכביש, באותו כיוון, נמצא הכפר אלמַנְסי (כ-1,200 תושבים, מעט מזרחה ממדרך עוז של ימינו), וחלק מבתיו נבנה גם ממזרח לכביש. הלאה בהמשך הכביש, סמוך לצומת מגידו, נמצא הכפר לג'ון (כיום קיבוץ מגידו). מערבה משם, רחוק יותר מן הכביש, נמצא הכפר אלכַּפְרֵין. סיפור על שמעון סומך - שהיה המורה לערבית שלהם ושניסה לחבר בין יהודי משמר העמק לכפריים באיזור אך במלחמה הערבים הוסטו והתקיפו את היהודים. סומך גם לימד את המסתערבים של הפלמ"ח והכשיר אותם להיות ערביסטים במערת הפלמ"ח ובמקומות נוספים.. סרטון העדות הופק במסגרת מיזם 'מצייני הדרך' מטעם עמותת 'תודה לצה"ל' (toda2u.org) במטרה להוקיר את דור תש"ח, להנציח את הנופלים ולסייע בנחלת מורשת צה"ל. סרטוני העדות מוגשים לציבור כחוויית המפגש עם המייסדים והלוחמים ולא עוברים אימות או עיבוד בהתאם למחקר! צילם וערך: יקיר גרוסר, הפיק וראיין: אביב וישקובסקי. TIS (Thank Israeli Soldier) - Documenting IDF Heroes (Israeli soldiers and founders)
bottom of page