לוגו-תודה-לצהל.jpg

מצייני הדרך - ערוץ מורשת התקומה

פרוייקט תיעוד דור המייסדים ולוחמי העבר וערוץ YouTube

אנו זוכים לחיות בתקופה מאוד ייחודית - מחד אנו חווים התפתחות טכנולוגית מואצת שלא היתה כמותה מעולם ומאידך אנו עדיין יכולים לפגוש מעט מאלו שהיו מדור המייסדים והתקומה. 

מסתבר, שכדי להעריך משהו אפשר לאבד אותו או פשוט ללמוד עליו ולהשקיע בו. כדי להעריך את הביטחון והמדינה שלנו  - אנו בוחרים באפשרויות של הלמידה וההשקעה.  לכן, כל עוד אפשר, יזמנו את פרוייקט התיעוד שמטרתו לתעד את האנשים שבנו עבורנו את המדינה.

השיחה עם דור המייסדים מעניקה פרופורציה לחיים, מדגישה את מה שבאמת חשוב ומאפשרת לנו לכבד את אלו שעשו למעננו, את מה שיש לנו ובנוסף, מאפשרת לדורנו ולדורות הבאים לשלם חוב מוסרי של הנצחה כלפי אלו ששילמו בחייהם עבור המדינה.

אנו זקוקים לעזרתכם: אם אתם מכירים לוחם/ת עבר שיכול/ה לספר, או אם יש לכם במשפחה מישהו/י שבנה/תה משהו בארץ או ששכל/ה מישהו יקר/ה - אנא תעדו גם אותם ושלחו אלינו - ונהפוך גם אותם לציון מורשת בדרכנו לעתיד טוב יותר.
אנו עורכים את הסרטים ומעלים לרווחת הציבור בערוץ היוטיוב 'מצייני הדרך'.

ההגנה על כפר עברי (נווה יעקב) - מעדותו של אהרן פרוינד שאבטח את המקום בתחילת מלחמת העצמאות
02:00
מצייני הדרך IDF WAYS TIS

ההגנה על כפר עברי (נווה יעקב) - מעדותו של אהרן פרוינד שאבטח את המקום בתחילת מלחמת העצמאות

כשפרצו מאורעות 29.11.1947 (אחרי הכרזת האו"מ על אישור החלוקה) - היו יחד עם אהרן בישיבת חברון עוד 5 בחורי ישיבה שהיו פעילים בהגנה ובגדנ"ע. ביניהם היה ר' שאול ברזם (חתן הסטייפלער), ר' שלמה קוק בן הר' רפאל קוק - רבה של טבריה. ששת הבחורים סייעו בליווי התחבורה ואבטחו את כפר עברי, היישוב נווה יעקב שהיה מצפון לירושלים בסמוך לעטרות, שהיה כבר כמעט ריק מתושבים.. במשך שלושה חודשים הם עסקו בפעילות רציפה של הגנה - עד שהישיבה דרשה שהם יחזרו ללמוד. אהרן פרוינד נולד בשנת 1929 בגרמניה. בשנת 1933 עלה לארץ ישראל עם משפחתו וגר בפרדס חנה. בשנות נעוריו עבר ללמוד בירושלים ושם התנדב לשירות כוחות ההגנה בירושלים והשתתף בכמה פעילויות הגנה וקרבות במהלך מלחמת העצמאות. הוא המשיך את שירותו הצבאי לאחר המלחמה. הוא הצטרף לעולם המשפט כטוען בבתי הדין הרבניים ואח"כ כעורך דין ובשנת 1974 מונה לכהונת שופט בבית משפט השלום. השכול פקד את משפחת פרוינד פעמיים: אחיו שלמה פרוינד נפל במלחמת העצמאות בכפר עציון ובתו חני דיקשטיין, בעלה ובנה שנפגעו על ידי מחבל בפעילות איבה (טרור) בדרום הר חברון ביום שישי י"ז באב תשס"ב (26.07.2002). סרטון העדות הופק במסגרת מיזם 'מצייני הדרך' מטעם עמותת 'תודה לצה"ל' (toda2u.org) במטרה להוקיר את דור תש"ח, להנציח את הנופלים ולסייע בהנחלת מורשת צה"ל. סרטוני העדות מוגשים לציבור כחוויית - מפגש עם המייסדים והלוחמים ולא עוברים אימות או עיבוד בהתאם למחקר! צילם וערך: יקיר גרוסר, הפיק וראיין: אביב וישקובסקי . TIS (Thank Israeli Soldier) - Documenting IDF Heroes (Israeli soldiers and founders)