top of page
לוגו-תודה-לצהל.jpg

מצייני הדרך - ערוץ מורשת התקומה

פרוייקט תיעוד דור המייסדים ולוחמי העבר וערוץ YouTube

אנו זוכים לחיות בתקופה מאוד ייחודית - מחד אנו חווים התפתחות טכנולוגית מואצת שלא היתה כמותה מעולם ומאידך אנו עדיין יכולים לפגוש מעט מאלו שהיו מדור המייסדים והתקומה. 

מסתבר, שכדי להעריך משהו אפשר לאבד אותו או פשוט ללמוד עליו ולהשקיע בו. כדי להעריך את הביטחון והמדינה שלנו  - אנו בוחרים באפשרויות של הלמידה וההשקעה.  לכן, כל עוד אפשר, יזמנו את פרוייקט התיעוד שמטרתו לתעד את האנשים שבנו עבורנו את המדינה.

השיחה עם דור המייסדים מעניקה פרופורציה לחיים, מדגישה את מה שבאמת חשוב ומאפשרת לנו לכבד את אלו שעשו למעננו, את מה שיש לנו ובנוסף, מאפשרת לדורנו ולדורות הבאים לשלם חוב מוסרי של הנצחה כלפי אלו ששילמו בחייהם עבור המדינה.

אנו זקוקים לעזרתכם: אם אתם מכירים לוחם/ת עבר שיכול/ה לספר, או אם יש לכם במשפחה מישהו/י שבנה/תה משהו בארץ או ששכל/ה מישהו יקר/ה - אנא תעדו גם אותם ושלחו אלינו - ונהפוך גם אותם לציון מורשת בדרכנו לעתיד טוב יותר.
אנו עורכים את הסרטים ומעלים לרווחת הציבור בערוץ היוטיוב 'מצייני הדרך'.

עדות אישית - גדעון ברוידא: מבצע חורב בגבעה 86 של גדוד 13 מלחמת העצמאות
06:22
מצייני הדרך IDF WAYS TIS

עדות אישית - גדעון ברוידא: מבצע חורב בגבעה 86 של גדוד 13 מלחמת העצמאות

מבצע חורב, הנקרא גם 'מבצע עין' (על שם ארבעת היעדים המרכזיים שבו שעולם מתחילים ב-ע' עזה עוג'ה, עסלוג', אבו עגילה ואל עריש) היה המבצע שהכריע האחרון שהכריע את צבע מצרים במלחמת העצמאות (22.12.1948 - 7.1.1949). בסופו של המבצע צה"ל חדר כמה עשרות ק"מ אל תוך סיני, אך נסוג משם בלחץ בינלאומי. במבצע השתתפו חטיבות גולני (1), חטיבת אלכסנדרוני (3), חטיבה 8, חטיבת הראל (10) וחטיבת הנגב (12) בסיוע ארטילריה, חיל האוויר וחיל הים. סיפורו של גדעון ברוידא מתאר את חוויותיו כסייר בגדוד 13, שנשלח כפעולת הטעיה בגבעה (נ"ג) 86 הנמצאת ק"מ מזרחית למחסום כיסופים על כביש עזה רפיח. הכוח הגיע מכיוון צפון למרגלות הגבעה סמוך לשעה 23:00, והחל לטפס לעברה. במרחק כ-150 מטרים ממנה נפתחה לעברו אש, והכוח פרץ את גדות המשלט והשתלט עליו תוך קרב קצר, בו נפצעו מספר לוחמים. בשעות הלילה המשלט ספג ירי מרגמות בלתי רציף וצליפות מנשק קל, ובהמשך נערכו עליו מספר התקפות נגד מצריות כושלות. במהלך הלילה נשלחה למשלט תגבורת, והכוח שישב בו התחפר ושיפר עמדות לקראת אור הבוקר. הפלוגה של ברוידא היתה בצד המערבי וספגה יותר מכח התוקף (לעומת הפלוגה הדתית שספגה פחות). ההתקפות כללו אש להביורים. הם לחמו בגבורה כשהם רטובים עד לשד עצמותם, ובתנאים של סופות חול עד שנאלצו לסגת תוך שהם משאירים את הפצועים קשה על הגבעה ללא יכולות לקחת אותם. במהלך העדות - הזכיר גדעון את מבצע אסף, ע"ש אסף שכנאי בכפא שועוט (ליד צומת גבולות היום). סרטון העדות הופק במסגרת מיזם 'מצייני הדרך' מטעם עמותת 'תודה לצה"ל' (toda2u.org) במטרה להוקיר את דור תש"ח, להנציח את הנופלים ולסייע בנחלת מורשת צה"ל. סרטוני העדות מוגשים לציבור כחוויית המפגש עם המייסדים והלוחמים ולא עוברים אימות או עיבוד בהתאם למחקר! צילם וערך: יקיר גרוסר, הפיק וראיין: אביב וישקובסקי. TIS (Thank Israeli Soldier) - Documenting IDF Heroes (Israeli soldiers and founders)
bottom of page